Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Skępem

Formy pomocy osobom niepełnosprawnym

Formy pomocy dla osób niepełnosprawnych

Działania socjalne wspierające osoby niepełnosprawne – realizowane przez pracowników Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Skępem

W myśl ustawy z dnia 27 sierpnia 1997r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych, niepełnosprawność to trwała lub okresowa niezdolność do wypełniania ról społecznych z powodu stałego lub długotrwałego naruszenia sprawności organizmu, w szczególności powodująca niezdolność do pracy.

Niepełnosprawność jest jednym z powodów, dla których udzielana jest pomoc, zarówno w zakresie ustawy o pomocy społecznej jak i w zakresie ustawy o świadczeniach rodzinnych.

Pomoc przyznawana jest na podstawie wydanego przez właściwy, ze względu na miejsce zamieszkania osoby zainteresowanej, Powiatowy lub Miejski Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności orzeczenia:

  • niepełnosprawności osób, które nie ukończyły 16 rok życia;
  • stopniu niepełnosprawności osób, które ukończyły 16 rok życia; orzeka się trzy stopnie niepełnosprawności: znaczny, umiarkowany, lekki,
  • wskazaniach do ulg i uprawnień osób posiadających orzeczenie o inwalidztwie lub niezdolności do pracy.

Orzeczenia mają charakter okresowy lub trwały.

 Uzyskanie stopnia niepełnosprawności pozwala korzystać z wielu form pomocy i uprawnień, takich jak np.:
odpowiednie zatrudnienie;
szkolenia; w tym specjalistyczne;
zaopatrzenie w przedmioty ortopedyczne;
korzystanie z rehabilitacji;
korzystanie z usług opiekuńczych i terapeutycznych;
uzyskanie zasiłku pielęgnacyjnego;
uzyskanie świadczeń z pomocy społecznej.
konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji,
konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji,
spełniania przez osobę niepełnosprawną przesłanek określonych w art.8 ust. 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997r. – Prawo o ruchu drogowym
niepełnosprawność osoby wymaga zamieszkiwania w oddzielnym pokoju.

W celu uzyskania orzeczenia o stopniu niepełnosprawności lub orzeczenia o niepełnosprawności, należy złożyć wniosek wraz z odpowiednimi dokumentami w Powiatowym Zespole ds. Orzekania o Niepełnosprawności, który znajduje się w Lipnie , przy ul. Mickiewicza 58.

Pomoc społeczna jest instytucją polityki społecznej, mającą na celu umożliwienie osobom i rodzinom przezwyciężenie trudnych sytuacji życiowych, których nie są w stanie pokonać wykorzystując własne uprawnienia, zasoby i możliwości. Wspiera osoby i rodziny w wysiłkach zmierzających do zaspokojenia niezbędnych potrzeb i umożliwia im życie w warunkach odpowiadających godności człowieka. Prawne ramy funkcjonowania Ośrodka stanowi m. in. ustawa o pomocy społecznej, ustawa o samorządzie gminnym, Gminna Strategia Rozwiązywania Problemów Społecznych w Gminie Skępe.

Pomoc świadczona osobom niepełnosprawnym w zakresie ustawy o pomocy społecznej.

Praca socjalna świadczona jest na rzecz poprawy funkcjonowania osób niepełnosprawnych w ich środowisku społecznym. Świadczona jest osobom i rodzinom niezależnie od dochodu. Prowadzona jest głównie w celu rozwinięcia lub wzmocnienia ich aktywności i samodzielności życiowej. Bez względu na posiadany dochód, osoby i rodziny, które mają trudności lub wykazują potrzebę wsparcia w rozwiązywaniu swoich problemów życiowych, mogą uzyskać pomoc w formie poradnictwa.

Usługi opiekuńcze:

Komu przysługują usługi opiekuńcze ?
Usługi opiekuńcze przysługują osobie samotnej, która z powodu wieku lub choroby wymaga pomocy innych osób, a jest jej pozbawiona. Usługi mogą być przyznane również osobie, która wymaga pomocy innych osób, a rodzina nie jest w stanie takiej pomocy zapewnić.

Na czym polegają usługi opiekuńcze?

Usługi opiekuńcze polegają na pomocy w zaspokajaniu codziennych potrzeb życiowych zwłaszcza: opiece higienicznej, pielęgnacji, pomocy w wypełnianiu codziennych zajęć, w miarę możliwości zapewnieniu kontaktów z rodziną i otoczeniem.

O pomoc w formie usług opiekuńczych należy zwrócić się do Ośrodka Pomocy Społecznej w Skępem.

Pracownik socjalny na podstawie stanu zdrowia chorego oraz jego sytuacji rodzinnej ustala zakres usług opiekuńczych, okres ich trwania oraz miejsce świadczenia.
Pomoc w formie usług opiekuńczych jest odpłatna, a wysokość odpłatności jest uzależniona od sytuacji materialnej osoby korzystającej z pomocy, od miejsca zamieszkania oraz od rodzaju i miejsca świadczenia usług. Usługi opiekuńcze są odpłatne. Odpłatność uzależniona jest od dochodu rodziny.

Usługi specjalistyczne

Komu przysługują usługi opiekuńcze ?

 Specjalistyczne usługi opiekuńcze świadczone na rzecz osób niepełnosprawnych fizycznie i psychicznie.

Na czym polegają usługi opiekuńcze?

 Realizuje usługi w zakresie rehabilitacji ruchowej, terapii logopedycznej, pedagogicznej, opieki pielęgniarskiej oraz wsparcia psychologicznego. Usługi świadczone są w miejscu zamieszkania, przez zespół profesjonalistów, w skład którego wchodzą logopedzi, pedagodzy, fizjoterapeuci, pielęgniarka, opiekunka środowiskowa, psycholog, pracownik socjalny. Poprzez prowadzoną terapię specjaliści dążą do możliwie pełnego usprawnienia podopiecznych. Podejmują działania integracyjne i edukacyjne oraz wzmacniają funkcjonowanie tych osób w środowisku. Pracownik socjalny oprócz pracy typowo administracyjnej (sporządzanie wywiadu środowiskowego) wykonuje szeroko rozumianą pracę socjalną polegającą między innymi na udzielaniu informacji o dostępnych formach pomocy, rehabilitacji oraz instytucjach i organizacjach działających na rzecz osób niepełnosprawnych, wspomaganiu osób w ich miejscu zamieszkania, kształtowaniu pozytywnych postaw społecznych, pomoc w załatwianiu spraw urzędowych.  Pomoc uzyskana  dla Osób z Zaburzeniami Psychicznymi jest odpłatna. Odpłatność uzależniona jest od dochodu rodziny. W wyjątkowo trudnych sytuacjach chorzy mogą być zwolnieni z ponoszenia opłat za usługi specjalistyczne w całości lub części.

 Usługi specjalistyczne mające na celu:

  1. Wspomaganie funkcjonowania w społeczeństwie: usprawnianie rozwoju klienta, naukę nawiązywania kontaktów w sposób odpowiedni do możliwości uczestnika, kształtowanie pewnej niezależności od innych.
  2. Rehabilitację fizyczną: usprawnienie podstawowych funkcji ruchowych wyrabianie orientacji przestrzennej.
  3. Wspieranie psychologiczno-pedagogiczne: kształtowanie umiejętności samodzielnego podejmowania decyzji; zapobieganie dysfunkcjom społecznym i izolacji społecznej, doraźna pomoc w sytuacji kryzysowej, udzielanie konsultacji rodzinom.
  4. Pielęgnację medyczną: odleżyn, pomoc przy myciu chorego, zamawianie wizyt lekarskich, realizacja recept, zmiana bielizny osobistej i pościelowej, podawanie posiłków.

Środowiskowy Dom Samopomocy.

Do zadań własnych gminy o charakterze fakultatywnym należy prowadzenie i zapewnienie miejsc w ośrodkach wsparcia  oraz kierowanie do nich osób wymagających opieki. W związku z obowiązkiem wynikającym z ustawy o pomocy społecznej uchwałą nr XXVI/147/2016 Rady Miejskiej w Skępem w dniu 28 października 2016 r.  zawarto porozumienie międzygminne w dniu 10 listopada 2016 r. na czas nieokreślony w sprawie powierzenia Gminie Kikół realizacji zadania Miasta i Gminy Skępe z zakresu pomocy społecznej polegającego na świadczeniu usług przez Środowiskowy Dom Samopomocy ,,Koniczynka” w Suminie na rzecz osób z zaburzeniami psychicznymi zamieszkującymi Miasto i Gminę Skępe. Środowiskowy Dom Samopomocy ,,Koniczynka” w Suminie jest ośrodkiem wsparcia dziennego pobytu. Pobyt w ŚDS jest nieodpłatny, gdy dochód osoby/osoby w rodzinie  jest niższy niż 300% kryterium dochodowego określonego w art. 8 ustawy o pomocy społecznej. Misją ŚDS w Suminie, jest przywracanie osobom z zaburzeniami psychicznymi radzenia sobie w sytuacjach życiowych na najwyższym z możliwych poziomie, stwarzanie możliwości do rozwoju społecznego we współpracy z najbliższym i dalszym otoczeniem społecznym. Celem działalności ŚDS jest wspieranie uczestników i ich rodzin oraz kompensowanie skutków niepełnosprawności w sferze zdrowia psychicznego (źródło: strona internetowa: www.kikol.beep.pl) poprzez ciekawe spędzanie czasu wolnego, jak wycieczki, wyjście do kina, itp., pomoc psychologiczną i pedagogiczną, rehabilitację, ciepły posiłek.

Domy Pomocy Społecznej:

Dom pomocy społecznej jest placówką, która świadczy usługi bytowe, opiekuńcze, wspomagające i edukacyjne, w zakresie i formach wynikających z indywidualnych potrzeb osób w nim przebywających.

Kierowanie do domu pomocy społecznej: osoba ubiegająca się o przyjęcie do Domu Pomocy Społecznej powinna zgłosić się do właściwego ze względu na rejon zamieszkania pracownika socjalnego; pracownik socjalny na wniosek osoby zainteresowanej przeprowadza wywiad środowiskowy oraz zbiera niezbędną do tego celu pozostałą dokumentację tzn: badania lekarskie, wniosek lekarza w którym stwierdzona zostanie konieczność umieszczenia w Domu Pomocy Społecznej, oświadczenie osoby zainteresowanej o wyrażeniu zgody na umieszczenie w Domu Pomocy Społecznej, aktualne zaświadczenie o dochodach. W przypadku osoby całkowicie ubezwłasnowolnionej należy przedstawić postanowienie sądu o zezwoleniu opiekunowi prawnemu na umieszczenie danej osoby w domu pomocy społecznej.

Odpłatność za pobyt w Domu Pomocy Społecznej:

Do wnoszenia odpłatności za pobyt w DPS obowiązani są:
- mieszkaniec DPS – nie więcej niż 70% swojego dochodu;
- małżonek, zstępni przed wstępnymi – jeżeli małżonek nie żyje, do ponoszenia opłat zobowiązane są dzieci;
- gmina.

Wprowadzony w kwietniu 2016 r. program „Rodzina 500+” także wspiera rodziny z niepełnosprawnymi dziećmi.

Zasiłek stały

Komu przysługuje zasiłek stały ?

  • osobie pełnoletniej samotnej, całkowicie niezdolnej do pracy z powodu wieku lub niepełnosprawności, jeżeli jej dochód jest niższy od kryterium dochodowego (776 zł) wskazanego w ustawie o pomocy społecznej;
  • osobie pozostającej w rodzinie, całkowicie niezdolnej do pracy z powodu wieku lub niepełnosprawności, jeżeli dochód, jak również dochód na osobę w rodzinie jest niższy od kryterium dochodowego (mniejszy lub równy 600 zł);

Wysokość zasiłku stałego stanowi:

  •  w przypadku osób samotnych - ustala się w wysokości różnicy między kwotą stanowiącą 130%  kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarującej a dochodem tej osoby; z tym ,że kwota zasiłku nie może być wyższa niż 1000 zł miesięcznie.
  • w przypadku osób w rodzinie - ustala się w wysokości różnicy między kwotą stanowiącą 130% kryterium dochodowego na osobę w rodzinie a dochodem na osobę w rodzinie; kwota zasiłku stałego nie może być niższa niż 100 zł miesięcznie.

Zasiłek okresowy

 przysługuje w szczególności ze względu na długotrwałą chorobę, niepełnosprawność, bezrobocie, możliwość utrzymania bądź nabycia uprawnień z innych systemów zabezpieczenia społecznego:

a) osobie samotnie gospodarującej, której dochód jest niższy od kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarującej tj. od kwoty 776 zł

b) rodzinie, której dochód jest niższy od kryterium dochodowego rodziny tj. od kwoty 600 zł.

Wysokość przyznanego zasiłku okresowego nie może byż wyższa niż kwota kryterium dochodowego na osobę w rodzinie oraz nie może być niższa niż 20 zł.

Zasiłek celowy

 może być przyznany w zaspokojenia niezbędnej potrzeby bytowej, w szczególności na pokrycie części lub całości kosztów zakupu żywności, leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego, wyrobów medycznych i leczenia,ogrzewania, w tym opału, odzieży, niezbędnych przedmiotów użytku domowego, drobnych remontów i napraw w mieszkaniu, a także kosztów pogrzebu.

W szczególnie uzasadnionych przypadkach osobie albo rodzinie o dochodach przekraczających kryterium dochodowe może być przyznany specjalny zasiłek celowy.

Osoby niepełnosprawne mogą otrzymać również pomoc w formie świadczeń niepieniężnych tj. schronienia, posiłku i niezbędnego ubrania, jeżeli są tego pozbawione.

  • udzielenie schronienia następuje przez przyznanie tymczasowego miejsca noclegowego w noclegowni lub w razie potrzeby w schronisku i innych miejscach do tego przeznaczonych,
  • pomoc w postaci jednego gorącego posiłku dziennie przysługuje osobie, która własnym staraniem nie może go sobie zapewnić,
  • przyznanie niezbędnego ubrania następuje przez dostarczenie osobie potrzebującej bielizny, odzieży i obuwia odpowiednich do jej indywidualnych właściwości oraz pory roku.

Pomoc świadczona osobom niepełnosprawnym w zakresie ustawy o świadczeniach rodzinnych.

Zasiłek pielęgnacyjny.

Komu przysługuje zasiłek pielęgnacyjny ?
- niepełnosprawnemu dziecku;
- osobie niepełnosprawnej powyżej 16 roku życia, jeśli ma orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności;
- osobie niepełnosprawnej powyżej 16 roku życia, jeśli ma orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeżeli niepełnosprawność powstałą do ukończenia 21 lat; osobie, która ukończyła 75 lat.

Wysokość zasiłku pielęgnacyjnego:
wysokość zasiłku pielęgnacyjnego wynosi 215,84 zł miesięcznie;
zasiłek pielęgnacyjny jest przyznawany niezależnie od dochodów rodziny.

 

Świadczenie pielęgnacyjne z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej.

Komu przysługuje świadczenie pielęgnacyjne:
- matce albo ojcu;
- osobom, na których zgodnie z przepisami kodeksu rodzinnego i opiekuńczego ciąży obowiązek alimentacyjny, z wyjątkiem osób o znacznym stopniu niepełnosprawności;
- opiekunowi faktycznemu dziecka;
- osobie innej niż spokrewniona w pierwszym stopniu, na której ciąży obowiązek alimentacyjny, w przypadku gdy nie ma osoby spokrewnionej w pierwszym stopniu albo gdy osoba ta nie jest w stanie sprawować opieki.

Jeżeli nie podejmują lub rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad osobą: legitymującą się orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji, albo
osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Wysokość świadczenia pielęgnacyjnego:
wysokość świadczenia wynosi 2458 zł miesięcznie;
świadczenie pielęgnacyjne nie jest uzależnione od kryterium dochodowego.

Dodatek do świadczenia rodzinnego z tytułu kształcenia i rehabilitacji dziecka

Dodatek do świadczenia rodzinnego z tytułu kształcenia i rehabilitacji dziecka przysługuje matce lub ojcu, opiekunowi faktycznemu dziecka albo opiekunowi prawnemu dziecka, a także osobie uczącej się na pokrycie zwiększonych wydatków związanych z rehabilitacją lub kształceniem dziecka w wieku: do ukończenia 16. roku życia (jeżeli legitymuje się orzeczeniem o niepełnosprawności) lub powyżej 16. roku życia do ukończenia 24. roku życia (jeżeli legitymuje się orzeczeniem o umiarkowanym albo o znacznym stopniu niepełnosprawności). 

Dodatek do świadczenia rodzinnego z tytułu kształcenia i rehabilitacji dziecka przysługuje miesięcznie w wysokości:

  • 90 zł na dziecko w wieku do ukończenia 5. roku życia
  • 110 zł na dziecko w wieku powyżej 5. roku życia do ukończenia 24. roku życia.

Specjalny zasiłek opiekuńczy

Specjalny zasiłek opiekuńczy przysługuje osobom, na których ciąży obowiązek alimentacyjny, a także małżonkom, jeżeli nie podejmują zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej lub rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej  - w celu sprawowania stałej opieki nad osobą z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.

Kryterium dochodowe:

Specjalny zasiłek opiekuńczy przysługuje, jeżeli łączny dochód rodziny osoby sprawującej opiekę oraz rodziny osoby wymagającej opieki w przeliczeniu na osobę nie przekracza kwoty 764 zł.  Specjalny zasiłek opiekuńczy przysługuje w wysokości 620 zł.

Aktualne działania na rzecz osób niepełnosprawnych mieszkających na terenie gminy Skępe realizowane są przez następujące instytucje:

Powiatowy Urząd Pracy w Lipnie;
Społeczna Powiatowa Rada do Spraw osób Niepełnosprawnych;
Zakłady Pracy Chronionej;
Warsztaty Terapii Zajęciowej;
placówki oświatowe;
Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna;
Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej;
Dom Pomocy Społecznej w Nowej Wsi;
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie;

Ośrodek Rehabilitacji WIMED im. Jana Pawła II w Skępem.
Placówki i zakłady opieki zdrowotnej;
Organizacje pozarządowe;
Placówki i zakłady opieki zdrowotnej.

Podstawa prawna:

-ustawa z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych
-ustawa z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej
-ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 roku o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych.

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Kwiecień 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Imieniny