Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Skępem

WAŻNA INFORMACJA!!! Informacja o zmianach w dodatkach mieszkaniowych od 1 lipca 2021r.

 

Dodatek mieszkaniowy jest świadczeniem pieniężnym wypłacanym przez Miasto i Gminę Skępe, mającym na celu dofinansowanie do wydatków mieszkaniowych ponoszonych w związku z zajmowaniem lokalu mieszkalnego.

Pomoc ta przysługuje w przypadkach określonych przepisami.

PODSTAWA PRAWNA

 

  • Ustawa z dnia 21 czerwca 2001 r. o dodatkach mieszkaniowych (Dz. U. z 2023 r., poz. 1335)
  • Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki morskiej z dnia 26 kwietnia 2013 r. w sprawie sposobu przeprowadzenia wywiadu środowiskowego, wzoru kwestionariusza wywiadu oraz oświadczenia o stanie majątkowym wnioskodawcy i innych członków gospodarstwa domowego, a także wzoru legitymacji pracownika upoważnionego do przeprowadzenia wywiadu (Dz.U. z 2013 r., poz. 589);
  • Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2023 r. poz. 775 ze zm.).

 

KOMU PRZYSŁUGUJE DODATEK MIESZKANIOWY

 

na podstawie tylko jednego z niżej wymienionych tytułów (art. 2.1., z zastrzeżeniem art. 7 ust. 3 i 4 ustawy o dodatkach mieszkaniowych) :

  1. najemcom oraz podnajemcom lokali mieszkalnych;
  2. osobom mieszkającym w lokalach mieszkalnych, do których przysługuje im spółdzielcze prawo do laokalu mieszkalnego;
  3. osobom mieszkającym w lokalach mieszkalnych znajdujących się w budynkach stanowiących ich własność i właścicielom samodzielnych lokali mieszkalnych;
  4. innym osobom mającym tytuł prawny do zajmowanego lokalu mieszkalnego i ponoszącym wydatki związane z jego zajmowaniem;
  5. osobom zajmującym lokal mieszkalny bez tytułu prawnego, oczekującym na przysługujący im lokal zamienny albo socjalny.
KRYTERIUM DOCHODOWE

 

Dodatek mieszkaniowy przysługuje osobom, o którym mowa w art. 2 ust. 1, jeżeli w okresoe 3 miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku o jego przyznanie środeni miesięczny dochód przypadający na jednego członka gospodarstwa domowego wnioskodawcy nie przekroczył w gospodarstwie:

1) jednoosobowym - 40%,

2) wielosobowym - 30%

- przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, obowiązującego w dniu złożenia wniosku, z uwzględnieniem art. 6 ust. 8 i art. 7 ust. 6.

Przy wydawaniu decyzji o przyznaniu dodatki mieszkaniowego uwzględnia się kwotę przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, obowiązującego w dniu złożenia wniosku, ostatmio ogłoszonego przez prezesa Głównego Urzędu Statystycznego na podstawie art. 20 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Jeżeli dochód jest nieco wyższy, nie zamyka to możliwości otrzymania dodatku - jeśli kwota nadwyżki nie przekracza wysokości dodatku mieszkaniowego, należny dodatek mieszkaniowy obniża się o tę kwotę.

Za dochód uważa się: dochód w rozumieniu art. 3 pkt 1 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych

Dochód z gospodarstwa rolnego: ustala się na podstawie powierzcni gruntów w hektarach przeliczeniowych i przeciętnego dochodu z 1 ha przeliczeniowego, ostatnio ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, na podstawie art. 18 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym.

Dochód z działalności gospodarczej:  ustalamy na podstawie złozonego przez wnioskodawcę (pod odpowiedzialnością karną wynikającą z art. 233 KK) oświadczenia o uzyskanych dochodach w okresie 3 miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku lub zaświadczenia wydanego przez naczelnika właściwego urzędu skarbowego.

Do dodchodu nie wlicza się: zasiłku rodzinnego wraz z dodatkami z tytułu urodzenia dziecka, opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego, samotnego wychowywania dziecka, wychowywania dziecka w rodzinie wielodzietnej, kształcenia i rehabilitacji dziecka niepełosprawnego, rozpoczęcia roku szkolnego; podjęcia przez dziecko nauki w szkole poza miejscem zamieszkania, świadczeń opiekuńczych (zasiłek pielęgnacyjny, śwoadczenie pielęgnacyjne, specjalny zasiłek opiekuńczy, dodatek opiekuńczy), świadczenia wychowawczego (500+), jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia się dziecka, świadczeń z pomocy społecznej ( zasiłek stały, zasiłek celowy, zasiłek okresowy, pomoc pieniężna na usamadzielnienie oraz kontynuowanie nauki, świadczenie na pokrycie kosztów utrzymania dziecka w rodzinie zastępczej), dodatku mieszkaniowego, dodatku energetycznego, dodatku dla sieroty zupełnej, dodatku pielęgnacyjnego, świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego dla emerytów i rencistów - tzw. trzynastka, nieopodotkowana pomoc rodziny i tzw. prace dorywcze.

 

KRYTERIUM METRAŻOWE

 

Dodatek mieszkaniowy przysługuje gdy powierchnia użytkowa lokalu, w przeliczeniu na liczbę członków gospodarstwa domowego nie przekracza normatywnej powierzni(powierzchnia określona ustawowo) o więcej niż :

  • 30% albo
  • 50% pod warunkiem, że udział powierzchni pokoi i kuchni w powierzcni użytkowej tego lokalu nie przekracza 60%
Ilość osób powierzchnia normatywna dopuszczalne przekroczenie +30% dopuszczalne przekroczenie +50%
1 35 m2 45,5 m2 52,5 m2
2 40 m2 52,0 m2 60,0 m2
3 45 m2 58,5 m2 67,5 m2
4 55 m2 71,5 m2 82,5 m2
5 65 m2 84,5 m2 97,5 m2
6 70 m2 91,0 m2 105,0 m2

Jeżeli w lokalu mieszka więcej niż 6 osób - dla każdej następnej osoby zwiększa się powierzchnię normatywną o 5 m2.

Normatywną powierzchnię powiększa się o 15 m2, jeżeli w lokalu zamieszkuje osoba niepełnosprawna poruszająca się na wózku lub osoba niepełnosprawna, jeżeli niepełnosprawność wymaga zamieszkiwania w oddzielnym pokoju. O wymogu zamieszkiwania w oddzielnym pokoju orzekają zespoły ds. orzekania o niepełnosprawności, o których mowa w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2023 r. poz. 100 ze zm.)

Dodatek nie zostanie przyznany, jeśli na osobę przypada więcej metrów kwadratowych powierzchni lokalu, niż dopuszcza ustawa.

 

GOSPODARSTWO DOMOWE

 

Jest to gospodarstwo prowadzone przez osobę ubiegającą się o dodatek mieszkaniowy, samodzielnie zajmującą lokal albo gospodarstwo prowadzone przez tę osobę wspólnie z małzonkiem i inymi osobami stale z nią zamieszkującymi i gospodarującymi, które swoje prawa do zamieszkiwania w lokalu wywodzą z prawa tej osoby.

 

WYSOKOŚĆ DODATKU MIESZKANIOWEGO

 

Wysokość dodatku mieszkaniowego stanowi różnicę pomiędzy wydatkami przypadającymi na normatywną powierzchnię użytkową zajmowanego lokalu mieszkalnego (bądź wydatkami ponoszonymi za lokal w przypadku, gdy powierzchnia użytkowa lokalu jest mniejsza lub równa powierzchni normatywnej), a kwotą stanowiącą wydatki poniesione przez osobę otrzymującą dodatek w wysokości:

  • 15 %  dochodów gospodarstwa domowego - w gospodarstwie 1 - osobowym,
  • 12 %  dochodów gospodarstwa domowego - w gospodarstwie 2 - 4 osobowym,
  • 10 %  dochodów gospodarstwa domowego - w gospodarstwie 5 - osobowym i większym.

W przypadku gdy użytkowa powierzchnia lokalu mieszkalnego jest mniejsza od normatywnej powierzchni lokalu, wysokość dodatku mieszkaniowego jest równa różnicy między wydatkami na mieszkanie faktycznie ponoszonymi przez gospodarstwo domowe ubiegające się o dodatek mieszkaniowy, a kwotą równą części dochodów gospodarstwa domowego. W przypadku gdy powierzchnia użytkowa lokalu mieszkalnego jest równa lub większa niż powierzchnia normatywna, wówczas należy brać pod uwagę wydatki ponoszone na normatywną powierzchnię lokalu. Aby je obliczyć, należy sumę wszystkich wydatków podzielić przez liczbę m2 powierzchni użytkowej a następnie pomnożyć przez liczbę m2 powierzchni normatywnej.

W przypadki braku wyposażenia lokalu mieszkalnego w instalację doprowadzającą energię cieplną do celów ogrzewania, w instalację ciepłej wody lub gazu przewodowego z zewnętrznego źródła znajdującego się poza lokalem, osobie uprawnionej do dodatku mieszkaniowego przyznaje się ryczałt na zakup opału stanowiący część dodatku mieszkaniowego. Przy obliczaniu ryczałtu przyjmuje swię następujące wydatki:

  • brak centralnego ogrzewania : cena 5 kilowatogodzin (razy) liczba m2 zajmowanej powierzchni lokalu, ale nie większej niż określona ustawowo powierzcnia normatyna lokalu.
  • brak centralnie ciepłej wody : cena 20 kilowatogodzin (razy) liczba osób w gospodarstwie domowym.
  • brak instalacji gazu przewodowego : cena 10 kilowatogodzin w gospodarstwie jednoosobowym (plus) po 2 kilowatogodziny na każdą dodatkową osobę.

Wysokość dodatku mieszkaniowego, łącznie z ryczałtem, nie może przekraczać 50% wydatków przypadających na normatywną powierzchnię zajmowanego lokalu mieszkalnego lub 50% faktycznych wydatków ponoszonych za lokal mieszkalny, jeżeli powierzchnia tego lokalu jest mniejsza lub równa normatywnej powierzchni - Uchwała nr X/75/2003 Rady Miejskiej w Skępem z dnia 29 grudnia 2003 r. w sprawie obniżenia wskaźników procentowych wysokości dodatku mieszkaniowego.

Zmiany danych zawartych we wniosku lub deklaracji w okresie 6 miesięcy od dnia przyznania dodatku nie mają wpływu na jego wysokość.

 

JAK UBIEGAĆ SIĘ O DODATEK MIESZKANIOWY ?

 

Gdzie załatwić sprawę :

Jeśli chcesz otrzymać informację, otrzymać wniosek, złożyć wniosek o przyznanie dodatku mieszkaniowego zgłoś się do Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Skępem ul. Dworcowa 9 pokój nr 5.

Klienci obsługiwani są w następujących godzinach:

poniedziałek 730- 1530
wtorek 730- 1700
środa 730- 1530
czwartek 730- 1530
piątek 730- 1400

Informacje udzielane są także drogą telefoniczną pod numerem telefonu 54 306-75-74.

Wnioski o przyznanie dodatku mieszkaniowego przyjmowane są do 15 dnia każdego miesiąca.

 

Wymagane dokumenty :

  1. Wniosek o przyznanie dodatku mieszkaniowego.
  2. Deklaracja o wysokości dochodów gospodarstwa domowego.
  3. Dokument potwierdzający wysokość dochodów osiągniętych w okresie 3 miesięcy poprzedzających datę założenia wniosku,np.:
  • zaświadczenie o dochodzie z zakładu pracy (druk do pobrania w MGOPS) - dot. osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę,
  • oświadczenie o dochodach osób zamieszkujących z wnioskodawcą - dot. osób uzyskujących dochody z prac dorywczych, działalności gospodarczej, otrzymujących pomoc od rodziny, dobrowolne alimenty.
  • trzy ostatnie odcinki renty(emerytury), decyzję lub zaświadczenie z ZUS - dot. osób pobierających świadczenia emerytalno-rentowe.
  • decyzja przyznająca świadczenie rodzinne - dot. osób pobierających świadczenia rodzinne.
  • zaświadczenie o wysokości stypendium (socjalnego, naukowego) lub o nie pobieraniu stypendium - dot. studentów wyższych uczelni.

Z pobranym wnioskiem o przyznanie dodatku mieszkaniowego odwiedzamy administrację domu. Musi ona potwierdzić dane, takie jak: adres zamieszkania (pkt. nr 2 wniosku), nazwa i siedziba zarządcy domu (pkt nr 3 wniosku), tytuł prawny do zajmowanego lokalu (pkt nr 4 wniosku), powierzchnia uzytkowa lokalu (pkt nr 5 wniosku), sposób ogrzewania lokalu i wody (pkt nr 7-8-9 wniosku), kwota wydatków na mieszkanie za ostatni miesiąc czyli miesiąc, w którym składamy wniosek (pkt nr 12 wniosku).

 

Organ rozpatrujący wniosek może zażądać od nas przedstawienia:

  • dokumentu potwierdzającego tytuł prawny do zajmowanego lokalu lub prawo do lokalu socjalnego albo zamiennego,
  • aktualnego aneksu czynszowego.

Właściciele domów jednorodzinnych obowiązkowo do wniosku dołączają:

  • zaświadczenie potwierdzające powierzchnię użytkową,
  • rachunki dotyczące wydatków na utrzymanie domu.

Zarządca budynku albo inna osoba pobierająca należności za lokal mieszkalny (np. właściciel lokalu mieszkalnego, wynajmujący albo posiadacz samoistny) otrzyma jedynie informację o wysokości przyznanego dodatku mieszkaniowego oraz o okresie, na jaki został on przyznany. Zarządca nie będzie juz otrzymywał decyzji w sprawie dodatku mieszkaniowego (wraz z uzasadnieniem), która częstokroć zawira wiele informacji wrażliwych na temet wnioskodawcy i jego rodziny, podlegajacych ochronie.

Kara pieniężna dla zarządcy budynku albo innej osoby uprawnionej do pobierania należności za lokal mieszkalny w przypadku niewykonania obowiązku informacyjnego (art. 8a udm).

Wywiad środowiskowy:

Wywiadu środowiskowego dokonuje upoważniony pracownik Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. Może on żądać od wnioskodawcy i członków jego gospodarstwa domowego oświadczeń o stanie majątkowym, zawierających w szczególności dane o posiadanych ruchomościach i nieruchomościach oraz zasobach pieniężnych. Odmowa złożenia oświadczenia stanowi podstawę do wydania decyzji o odmowie przyznania dodatku mieszkaniowego.

Termin i sposób załatwienia:

Postępowanie w sprawie ustalenia prawa do dodatku mieszkaniowego kończy się wydaniem decyzji administracyjnej o przyznaniu lub odmowie otrzymania dodatku mieszkaniowego w terminie miesiąca od dnia złożenia wniosku.

Dodatek mieszkaniowy jest przyznawany na 6 miesięcy, licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po dniu złożenia wniosku.

Wypłata dodatku mieszkaniowego:

Dodatek jest wypłacany do 10 dnia każdego miesiąca z góry - zarządcy domu lub osobie uprawnionej do pobierania należności za lokal mieszkalny. Jedynie właściciele domów jednorodzinnych mogą uzyskać dodatek mieszkaniowy do rąk własnych.

W przypadku niewykonania obowiązku zawiadomienia organu przyznającego dodatek mieszkaniowy o wystąpieniu zaległości, o którym mowa w art. 8 ust. 4 udm, organ uprawniony do przyznania dodatku mieszkaniowego nakładać będzie w drodze decyzji na zarządcę budynku albo inną osobę uprawnioną do pobierania należności za lokal mieszkalny karę pieniężną w wysokości 500 zł. Kara pieniężna stanowić będzie dochód budżetu gminy. Karę trzeba będzie uiścić na rachunek bankowy organu przyznającego dodatek mieszkaniowy, w terminie 14 dni od dnia, w którym decyzja nakładająca karę pieniężną stała się ostateczna.

 

 

 

 

 

 

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Kwiecień 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Imieniny